tipy na výlet

Zámecké zahrady Konopiště: krásná procházka rozkvetlou přírodou

Sdílejte se svými přáteli...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Konopiště, zámek nedaleko Prahy, který je proslulý kombinací krásného okolí a půvabné architektury, je oblíbeným výletním místem turistů nejen z blízkého okolí. Zámek je dnes znám hlavně jako poslední a hlavní sídlo rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d´Este.

Historie a zajímavosti

Jeho historie však sahá až do 13. století. Původně gotická tvrz, kterou si nechali zbudovat pánové z Benešova, záhy přešla do majetku Šternberků, kde zůstala po tři století. V 16. století dostala gotická tvrz renesanční háv a zhruba v 1. polovině 18. století ho přestavěli Vrtbové z Vrtby na barokní zámek. V roce 1887 koupil od Lobkoviců František Ferdinand d´Este, který zámek opět přestavěl. Tentokráte v historizujícím stylu a jeho okolí proměnil na krajinářský park. Do zámku umístil své rozsáhlé umělecké sbírky a až do své smrti v Sarajevu obýval zámek se svou manželkou Žofií.

Zámecká historie tím ale nekončí, zámek se po jeho smrti dostal do majetku československého státu a byl částečně zpřístupněn veřejnosti. I druhá světová válka se Konopišti nevyhnula, a tak zde byl umístěn hlavní štáb jednotek SS.

Prohlídka zámku Konopiště

Krásné reprezentační i hostinské místnosti s loveckými trofejemi, zbrojnice s pozoruhodnou sbírkou zbraní, kaple, obytné místnosti rodiny Františka Ferdinanda d´Este nebo historický unikátní hydraulický výtah na vodu z roku 1900, to vše a mnohé další zajímavosti můžete vidět při výběru jednoho ze tří zajímavých prohlídkových okruhů. Také galerie sv. Jiří jistě stojí za zmínku, nachází se v ní více než tisíc předmětů s tématikou sv. Jiří a jeho boje s drakem. Vedle sebe tu jsou tak vystaveny předměty s velkou uměleckou hodnotou a předměty bezcenné.

Konopiště je také proslulé svým hradním příkopem, který střeží medvědi. Chov medvědů zde má dlouhou tradici, již v polovině 19. století si pořídili první medvědy Lobkovicové. V současné době příkop obývá vzácný druh medvěda ušatého.

Park a Růžová zahrada

Jedinečné krajinářské dílo, jeden z největších a nejhodnotnějších parků v České republice se rozkládá na území 250 hektarů. Parkem vede několik naučných stezek, které poukáží na zajímavá místa. V parku také roste velké množství stromů (nachází se tady 158 listnatých a 68 jehličnatých druhů dřevin), které svými korunami tvoří místo pro odpočinek v jejich stínu.

Růžová zahrada byla založena roku 1906 a svým názvem se může pyšnit právem. Původně zde bylo vysázeno až dvě stě druhů růží. Bohužel, velká část zahrady byla poškozena za doby druhé světové války. Po válce došlo k její obnově a nyní nám může nabídnout více než 5200 keříků růží.

Mimo krásné procházky po ticho stinných cestičkách zámeckého parku se můžete podívat také do skleníků, které jsou vybudovány pro teplomilné a vzácné rostliny. Najdeme zde velké množství rostlin od palem po pokojové rostliny do zámeckých interiérů. Skleníky byly dlouhou dobu nepřístupné, nově se veřejnosti otevřely až v roce 2000.  Atmosféru dotváří množství krásných soch, které byly dovezeny z celé Evropy, např. socha lovkyně Diany.

Po krásné procházce můžeme doplnit energii a polechtat chuťové buňky vybranými pokrmy z divočiny v restauraci Stará myslivna, která se nachází přímo pod zámkem.

 

Sdílejte se svými přáteli...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

O autorovi

Mohlo by vás zajímat