Kudowa Zdroj
tipy na výlet

Výlet za hranice: Kudowa Zdroj (Lázně Chudoba)

Sdílejte se svými přáteli...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Kousek od hranic leží lázně Kudowa Zdroj. Toto malé lázeňské městečko nedaleko Náchoda oslavilo nedávno již 660 let od svého vzniku. Lázně Chudoba, jak se česky nazývají, vám však mohou nabídnout mnoho zajímavých zážitků.

Dávné lázeňské město

Lázně pod Stolovými horami patří k jedněm z nejstarších lázní v Evropě, lákají návštěvníky na léčivé procedury a na zajímavé okolí. Léčí se zde především choroby srdce i oběhového systému, poruchy zažívání a činnost štítné žlázy. Historie těchto lázní sahá až do 15. století, první písemná zmínka o lázních a jejich léčivých pramenech pochází z tohoto období a vztahuje se k synu Jiřího z Poděbrad, Jindřichu Minstrberskému.

Erb Lázní Chudoba/Kudowa Zdroj

Erb Lázní Chudoba/Kudowa Zdroj

Krásný park, rozkládající se na pozemku o velikosti 17 ha je z jedné strany uvozen lázeňskou kolonádou s volně přístupným vřídlem, ze kterého můžete popíjet léčivou vodu. Na kolonádě najdete kromě turistických informací mnoho kaváren, velké šachovnici, kde si můžete sehrát svou partii šachů s figurkami, které dosahují výšky až 100 cm.  Kromě toho můžete korzovat po kolonádě, která je zdobena palmami, umístěnými ve velkých květináčích. Z druhé strany je park ukončen krásným rybníkem, na jehož druhé straně je umístěna restaurace-rybárna, kde si můžete svou rybu ulovit sami a následně vám ji pak připraví.

Kudowa Zdroj

V městečku Kudowa Zdroj byste jistě neměli minout kostnici, která je umístěna cca 700 m od parku ve Velké Čermné (Kaplica Czaszek), v které je umístěno až 3000 lebek a kostí. Můžete se zde také podívat do kostela, avšak pozor na oblečení, vstup je zakázán v šortkách nebo tílku.Naproti kostelu s kostnicí můžete navštívit Cestu vymírajících řemesel (Szlak Ginacych Zawodow ). Je to malý skanzen, kde si v lidových stavbách můžete prohlédnout původní vybavení. Můžete být přítomni ukázce kovářského řemesla, tlučení másla nebo výroby keramiky. Do původní české vesnice, která je nynějším velkým skanzenem v obci Pstražna. Jedná se o Muzeum lidové kultury pohoří Sudet s typickou roubenou zástavbou a starými lidovými řemesly. Je zde například zvonice, hospoda, kovárna a nechybí samozřejmě ani obytná stavení, v kopci větrný mlýn. Od mlýna je úžasný výhled do kraje. V létě se zde pořádají ochutnávky čerstvě upečeného chleba z pece s domácím sádlem a kdo má větší hlad, jistě mu přijdou vhod navíc brambory pečené v ohništi.

mlýn Kudowa Zdroj

Od mlýna je úžasný výhled do kraje.

Tipy na výlet

Z lázní vás ke skanzenu přivede zelená turistická značka, která prochází kolem unikátního pohyblivého betlému s několika sty dřevěných figurek, který je přístupný po celý rok. V centru lázeňského městečka je i Park zábavy, kde se nachází zábava a vyžití pro děti i dospělé. Malý dětský lanový park a nad ním v korunách stromů lanový park pro dospělé, šlapací auta, trampolíny, skákací hrady, na všem mohou vaše děti popustit uzdu a vyřádit se.

lanový park Kudowa Zdroj

Dětský lanový park.

V případě deštivého počasí můžete navštívit místní akvapark, muzeum hraček, kde je přes 3000 exponátů nebo unikátní muzeum žab.Pokud máte rádi zajímavé turistické trasy, v okolí jich naleznete dost v různé náročnosti. Celé lázeňské městečko totiž leží pod úžasným přírodním parkem stolových hor.

V těchto malých lázních naleznete kromě zdraví léčivých pramenů mnoho zajímavostí, které stojí za zhlédnutí.

Sdílejte se svými přáteli...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

O autorovi

Mohlo by vás zajímat