Celé údolí obklopují husté lesy a jeho středem protéká potok Říčka, na kterém bylo v letech 1953 – 1967 vybudováno pět vodních nádrží, a to U Kadlcova mlýna, Pod Hrádkem, Muchova bouda, Pod Hornekem a Pod Hádkem.

Procházky kolem potoka

Celé údolí je oboustranně průchozí a mezi každou vodní nádrží můžete volně přejít na protější břeh. Cesta je příjemná a vhodná pro kočárky i vozíčkáře. V roce 2009 tu byla zbudována vozíčkářská trasa v délce 8 km, která prochází kolem všech vodních nádrží, a stala se první trasou tohoto typu v Česku.

Podél rybníků je několik restaurací a občerstvoven.

mariánské údolí mapa

Pohled na Mariánské údolí.

Koupání, rybaření i bruslení

Mariánské údolí nabízí celoroční sportovní vyžití: vedou zde oblíbené cyklostezky, na své si přijdou i houbaři. Ve vodních nádržích je povoleno plavání i rybaření, v zimě se vodní plochy promění ve velké kluziště, vedou zde i běžkařské trasy.

Hradiště Staré zámky

Mezi rybníky U Kadlcova mlýna a Pod Hrádkem se nachází hradiště Staré zámky. Velký význam mělo hradiště v polovině 8. století, kdy bylo správním střediskem brněnského prostoru a předchůdcem starověkého Brna. Hradiště bylo nepřetržitě osídleno od mladší doby kamenné až do 12. století a dodnes jsou k vidění zachovalé valy a zbytky brány.

Zřícenina Horákovského hradu

O tom, že údolí bylo oblíbeným místem už od nepaměti, svědčí i zřícenina Horákovského hradu. Pozůstatky hradu můžete najít mezi rybníky Pod Hrádkem a Muchova bouda.

Jeskyně v Mariánském údolí

Mariánské údolí jeskyně Pekárka

Jeskyně Pekárka v Mariánském údolí.

Vyhledávaným turistickým lákadlem jsou jeskyně v zádní části Mariánského údolí. Nejznámější z nich je jeskyně Pekárna s mohutným tunelovitým vstupním portálem a rytinami dokládajícími lidskou přítomnost už v pravěku. Jeskyně Pekárka je významným archeologickým nalezištěm a je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Další jeskyní je Ochozská jeskyně, která je nejrozsáhlejším jeskynním systémem v jižní části Moravského krasu, a měří téměř 2 km. Dále je možné navštívit jeskyně Švédský stůl či Netopýrka.

Kromě Ochozské jeskyně jsou ostatní výše uvedené volně přístupné.

Z historie Mariánského údolí

Ve svazích Mariánského údolí si můžete všimnout kaskádovitých tribun, které pomalu zabírá les. Tyto tribuny byly vybudovány v 50. letech 20. století podle návrhu architekta Františka Krejčího. Jedná se skutečně o monumentální úpravu – udávaná kapacita tribun byla až 200.000 návštěvníků. Mariánské údolí mělo pro komunistický režim přímo symbolický význam, dne 7. srpna roku 1938 zde proběhla manifestace proti vzrůstajícímu vlivu fašizmu. Na této manifestaci promluvil i tehdejší komunistický poslanec a pozdější premiér a prezident Klement Gottwald.

Z toho důvodu bylo údolí v roce 1949 přejmenováno na Gottwaldovo. Konaly se zde slavností projevy, výstavy či soutěže. Údolí se stalo kulturním centrem brněnského i celorepublikového komunistického života.

V roce 1989 bylo údolí zpět přejmenováno na Mariánské a už dlouhá léta hledá vhodné využití. Čas od času se zde pořádají různé akce či hudební festivaly, ale tribuny nejsou dále využívány a pozvolna zarůstají okolním lesem.

Zdroj: kafelanka.cz, ahojbrno.cz