Letohrádek Hvězda
tipy na výlet

Letohrádek Hvězda: láká k procházkám i sportu, potěší milovníky historie

Sdílejte se svými přáteli...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Na místě, kde se skoro před 400 lety odehrála bitva na Bílé hoře a kde se poslední hrstka statečných bránila přesile, leží dnes oblíbené místo, kam chodí lidé za klidem a „dobít si baterky“. Můžete sem utéct za klidem i vy. Obora Hvězda se stejnojmenným letohrádkem není totiž jen tak obyčejný park.Letohrádek Hvězda

Letohrádek Hvězda

Historie: od lovecké obory k letohrádku

Královská obora byla založena Ferdinandem I. Habsburským v roce 1534. V letech 1555–1556 zde byl postaven lovecký letohrádek podle návrhu arcivévody Ferdinanda Tyrolského, který působil v Praze jako český místodržící.  Stavbu Hvězdy vedli stavitelé G. M. Aostalli a G. Lucchese, poté i B. Wohlmut.  Letohrádek je dvoupatrová centrální stavba na půdorysu šesticípé hvězdy.

Letohrádek Hvězda

Obora Hvězda

Právě tvar půdorysu (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie. Letohrádek v renesančním stylu měl sloužit původně jako lovecký i odpočinkový zámeček. Obora sloužila k lovu, po její obnově v 18. století se sem však již honitba nevrátila. Z rozhodnutí císaře Josefa II. sloužil letohrádek od roku 1785 jako muniční skladiště, a to až do roku 1874, kdy bylo zrušeno. V areálu se nalézá i historická míčovna, přesněji nyní pouze její torzo.Současnost letohrádku Hvězda

Po roce 1918 byl letohrádek i přilehlá obora převedena do správy Pražského hradu. Velké rekonstrukce se ale dočkal až po druhé světové válce v letech 1948 – 1952 pod vedením architekta Pavla Janáka. Účelem bylo zpřístupnění objektu pro expozici Muzea Aloise Jiráska. Další rekonstrukce probíhaly v 90. letech minulého století až do roku 2000. Zpřístupnily tak tuto renesanční památku širokému okruhu návštěvníků. V současnosti je v suterénu letohrádku umístěn model bitvy na Bílé hoře a v přízemí pak expozice věnovaná Ferdinandu Tyrolskému a historii Hvězdy, unikátní štukové výzdobě a je zde i přednášková a promítací síň.

Obora Hvězda

Obora Hvězda

Současný stav obory láká k procházkám i sportu

Aktuálně vedou bývalou královskou oborou 3 hlavní cesty, které vedou od bran obory přímo k letohrádku, ty jediné připomínají anglický park svou úpravou. Zbylé stezky, cesty a lesní pěšinky, kterými je celá obora protkána, jsou vedeny pod stínem stromů. Zde není vstup do lesa zakázán, naopak, krásná procházka přírodou vás dobije energií. Ideální na procházky s rodinou, se psy a velmi oblíbené jsou pěšiny i pro běžce. Kola jsou zde zakázána, ale kolem obory vede krásná cyklostezka. Přímo v letohrádku je pak malá kavárna, kde si můžete dát příjemné občerstvení.

Obora Hvězda

Obora Hvězda

Sdílejte se svými přáteli...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

O autorovi

Mohlo by vás zajímat