maltezsky kriz
Kde chci žít, tipy na výlet

Kouzlo Jizerských hor: rozhledna Štěpánka a Maják Járy Cimrmana

Sdílejte se svými přáteli...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Hledáte tipy na výlet v Jizerských horách? Pokud rádi koukáte na svět z výšky rozhodně byste neměli minout rozhlednu Štěpánka a Maják Járy Cimrmana. Jsou kousek od sebe, výlet se dá stihnout za jeden den a auto si můžete nechat na jednom parkovišti. A cesta není náročná ani pro děti, na každém zastavení je dokonce i hřiště, na kterém si mohou na chvilku vydechnout.

Kudy na výlet?
Dojeďte do obce Příchovice a zaparkujte na centrálním parkovišti. Parking stojí jen 50 Kč na celý den. Odtud se vydáte směrem do kopce po krásné cestě lemované stromy. Asi po 10 minutách dorazíte k první občerstvovně. Těsně před chatou Hvězda zahněte doleva a široká lesní cesta vás dovede až k rozhledně.

Rozhledna Štěpánka

rozhledna stepanka

Nachází se na vrcholu kopce Hvězda ve výšce 958 m. n. m. Základní kámen rozhledny byl položen v roce 1847. Budovat ji začal kníže Rohan na počest arcivévody Štěpána, po němž pojmenoval celou výšinu a v průběhu roku zde vyrostla šesti metrová věž. Díky proroctví potulné cikánky nenechal Rohan věž nikdy dokončit. Po jejím dokončení měl totiž zemřít. Věž pak v průběhu let chátrala až se ji před počátkem dvacátého století podařilo obci Příchovice vykoupit od pánů z Rohanu za 400 zlatých. Ve stavbě pak pokračoval kořenovský horský spolek, který rozhlednu za 4 roky vybudoval a v roce 1892 se rozhledna otevřela pro veřejnost. Kníže Rohan měsíc po jejím otevření skutečně zemřel, ovšem bylo mu již úctyhodných 92 let.  Pod touto krásnou kamennou rozhlednou je zrekonstruovaný maltézský kříž, který je pravděpodobně největším maltézským křížem v ČR.

maltezsky kriz

Kříž symbolizuje pietní místo, které tu vybudovali němečtí obyvatelé v roce 1944 na uctění památky padlých německých vojáků v cizině. Na kamenech byla vyznačena jména obcí a k nim se kladli přilby a květiny. Po roce 1945 byl kříž spolu s odsunem Němců zničen. Zrekonstruován a znovu osazen pod rozhlednu byl v roce 2011.


Od rozhledny může vaše cesta vést dvěma směry. Buď rovnou zpět do vesnice a dále k majáku nebo kolem lehkého pevnostního opevnění, kam odbočíte rovnou u Štěpánky lesní cestou. Uvidíte zde několik pozůstatků lehkého opevnění včetně malého „muzea“.  Objekt je vybaven velice jednoduše, ale otevřen je jen v době prohlídek. V objektu se nacházejí dvě místnosti, ta jedna je vybavena voj. materiálem z dob obrany železné opony, v té druhé pak voj. věci z dob září r. 1938. Od muzea se vrátíte kousek zpět na lesní cestu a směrem dolů pokračujte na silnici, která vás vesnicí vyvede zpět k parkingu v Příchovicích. Od parkingu zamiřte vesnicí doprava dolů. Cesta vede kolem několika restaurací, jedno malé občerstvení je zde i na minigolfovém hřišti, kolem něhož cestou k Majáku Járy Cimrmana procházíte. Další je pak hostinec U Čápa přímo u Majáku.


Maják Járy Cimrmana

Dílo architekta Martina Rajniše z roku 2011 je zasvěceno největšímu Čechovi Járovi Cimrmanovi. Při vstupu do majáku nejdřív projdete muzeem, kde je umístěna značná část Cimrmanovy pozůstalosti z depozitáře divadla Járy Cimrmana a dále se jedná o sbírkové předměty jizerských pamětníků.

maják járy cimrmana

Naleznete zde tak třeba přenosnou turistickou značku a další předměty z turistických výprav. Shlédnete vybavení školní třídy, kde vyučoval, máte možnost nahlédnout i do Cimrmanovy kuchyně. Uprostřed muzea naleznete borové točité schodiště a po jeho 105 stupních se dostanete na vrchol majáku. Po celém obvodu jeho vyhlídky najdete umístěný gravírovaný panel, který ukazuje, kterým směrem se nachází jaká hora, pamětihodnost či například jakým směrem je Grónsko či jezero Titicaca. Na středovém sloupu schodiště naleznete fotografie z cimrmanovských her.

Muzeum Járy Cimrmana

U majáku můžete v areálu U Čápa navštívit ještě i kratší turistickou trasu pro děti s mnohými zastaveními inspirovanými pohádkami, dojdete až ke kapličce sv. Gotharda. Od kapličky se po žluté trase dostanete zpět na parkoviště ke svému vozu. Pokud se vám nechce absolvovat celou trasu pěšky, parkovat můžete u rozhledny Štěpánka u chaty Hvězda a přímo u Majáku je také parkoviště. Jak na rozhledně, tak i v Majáku můžete zakoupit upomínkové předměty včetně turistických známek.


Sdílejte se svými přáteli...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

O autorovi

Mohlo by vás zajímat