Hospital Kuks
tipy na výlet

Hospital Kuks a krásné barokní Braunovy sochy Ctností a Neřestí

Sdílejte se svými přáteli...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Kousek od Jaroměře najdete historický hospital. Mnoho lidí tvrdí, že je to zámek, ale když si vyslechnete průvodce, zjistíte, že zámek stával na druhém břehu a dávno již nestojí. Veliké sídlo na kopci je bývalý barokní špitál, hospital. Jeho historie je o to zajímavější.

Hospital Kuks

Historie KuksuPůvodně zde nechal hrabě František Antonín Špork vystavět v 18. století zámek a malé lázně, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral. Následně nechal na kopci nad řekou Labe zřídit útulek pro vojenské vysloužilce staré nemocné,hospital. Právě pro jeho potřebu zde také vznikla velká lékárna, kterou postupně využívali i lidé z celého kraje. Celé sídlo Šporků, Kuks, tak bylo rozděleno řekou na dvě části. Na břeh života a břeh smrti. Na levém břehu, břehu života, stával zámek, přilehlé budovy a lázně, místo, kde se šlechta bavila, místo světských požitků. Na druhý břeh, břeh smrti, se chodilo umírat. Na břehu smrti stojí dodnes velká barokní stavba na kopci, kde byl původní hospital. Postaven byl také kostel Nejsvětější trojice a nedaleký Braunův betlém, ke kterému vede krásná procházka lesem.

Kuks

Braunovy barokní sochy

Barokní sochy, které lemují parkové cesty po obou stranách vstupu do hospitalu nejsou původními Braunovými sochami. Tyto jsou již lehce omšelé a nejsou na nich viditelné detaily. Původní sochy ctností a neřestí jsou v celé své kráse uloženy v místním lapidáriu. Přístupné jsou v prvním prohlídkovém okruhu. Známé sochy jsou rozděleny do alegorických řad ctností a neřestí.

Barokní sochy Kuks

Mezi sochy Ctností patří Štědrost, Upřímnost, Spravedlnost, Střídmost, Moudrost, Statečnost, Cudnost, Píle, Víra, Naděje, Láska a Trpělivost. Sochy uvozuje socha Anděla blažené smrti, oproti tomu socha Anděla žalostné smrti uvozuje řadu Neřestí. Tyto sochy zobrazují Hněv, Lenost, Pýchu, Lstivost, Závist, Obžerství, Zoufalství, Lehkomyslnost, Pomluvu, Lakomství a Smilstvo. Do celého souboru patřila i socha Podvod, která byla ukradena a nikdy nenalezena. Podle dochovaných skic byla vyrobena kopie sochy, která stojí v řadě Neřestí lemujících parkovou cestu.
Kuks, socha

Na to se můžete na Kuksu těšit?

Celý Kuks prošel po dlouhých letech čekání obnovou, která začala v roce 2011 a v roce 2015 byla ukončena. Nyní můžete spatřit Kuks ve své bývalé kráse.

Hospital Kuks průčelí

Vybrat si můžete ze čtyř prohlídkových okruhů, během kterých můžete spatřit celý hospital včetně úžasných barokních soch Matyáše Bernarda Brauna a kostela Nejsvětější trojice, kde vám zpříjemní celý zážitek trojice hudebníků hrajících barokní hudbu na původní nástroje. V dalších prohlídkových okruzích je možno spatřit původní lékárnu včetně podrobného popisu historie lékárnictví, popisu výroby léků či starou Šporkovskou hrobku.Sdílejte se svými přáteli...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

O autorovi

Mohlo by vás zajímat