hrad Landštejn
tipy na výlet

Dobrodružná výprava na hrad Landštějn

Sdílejte se svými přáteli...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Celá oblast chráněné krajinné oblasti Česká Kanada je úžasné místo na výlety. Hrad Landštejn je jako stvořený na výlet pro holky a kluky dobrodruhy. Je totiž mohutný hrad s románským jádrem, který je volně přístupný, a je z něj úžasný rozhled do kraje.

Landštejn vstupní brána

Tento hrad, který vypadá jako polorozpadlá tvrz, je úžasným výletem a dobrodružstvím pro všechny kluky i holky.  Volně přístupné věže s úžasným rozhledem do kraje a polorozpadlé zdi, tajemná okna, to vše dělá z obyčejného výletu na hrad něco víc.


Strašidla na Landštejnu

O Landštějnu se také traduje pověst, že za větrných nocí bývá na hradě slyšet hrůzostrašné kvílení a vzdechy. To tu bloudí duch pana Viléma, který nemá pro svou krutou povahu dodnes klidu. Není však osamocen, společnost mu dělá bílá paní s vlajícím závojem. Je to jeho ztrápená manželka Markéta. Jak nešťastníky vysvobodit není známo!

Landštejn vstupní brána

Historie hradu Landštejn

Historie hradu Landštejn se datuje až do 11. století. Byl založen začátkem vlády Přemysla Otakara I. jako hrad na obranné linii sporných území zemských hranic. Střežil nejen zemskou stezku, ale i část hranice mezi českými zeměmi a Rakouskem. Ve 13. století připadl hrad Vítkovcům. Karel IV. pak jmenoval Viléma svým pražským purkrabím. Zemská stezka v okolí hradu přinášela Vítkovcům velké bohatství. Ve 14. století pak vedli Landštejnové spor o směr stezky se svými sousedy, pány z Hradce.  Spor přešel v polovině století v otevřenou válku. I přes zásah Karla IV., který se spor snažil ukončit, vyvrcholil tento spor soubojem, ve kterém umírá Vilém, pán z Landštejna.

Hrad pak postoupil v roce 1381 král Václav IV. Konrádu Krajířovi z Krajku. Původně rakouský rod v Čechách rychle zdomácněl a zapojil se i do husitských válek, a to na obou stranách. Každý syn Kondráda bojoval za jednu stranu, nikdy se však nemuseli v boji postavit proti sobě. Rod Krajířů ale vnesl do středověkého hradu pohodlný renesanční styl. Jejich éra na Landštejně končí roku 1579. Poslední dědička rodu totiž prodala hrad dědičnému komorníkovi v Rakousku. Hrad pak přestal být osídlený a stal se pouze centrem hospodářské správy.Roku 1771 poškodil hrad velký požár, který vypukl po zásahu bleskem, hrad se pak již nepodařilo opravit a to, co z něj zbylo se stalo spíše zásobou stavebního materiálu pro okolní stavby. Po druhé světové válce připadl Landštejn státu a po roce 1972 počaly oprava jeho chátrajícího zdiva, která uvedla hrad do nynějšího stavu, aby mohl být roku 1990 zpřístupněn veřejnosti.

V současnosti se zde často konají středověké slavnosti a ukázky šermu, střílení z luků a podobné zábavy.

Sdílejte se svými přáteli...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

O autorovi

Mohlo by vás zajímat