dvojice a kole
tipy na výlet

Cyklostezka podél Vltavy: parádní jízda Prahou

Sdílejte se svými přáteli...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Krásné jarní slunce láká všechny cyklisty vytáhnout svá kola a vydat se alespoň na malou vyjížďku. Kola již jistě máte seřízená a připravená na sezonu, a tak můžete vyrazit třeba cyklostezkou podél Vltavy.

Kterou si vyberete? Pravý nebo levý břeh?

Cyklostezek napříč Prahou je mnoho, nejznámější, páteřní cyklostezky, vedou po pravém a levém břehu Vltavy. Dnes se vydáme po břehu pravém, cyklostezkou A2, která propojuje Zbraslav a Zámky a pokračuje jako cyklostezka č. 7, tzv. Vltavská cyklotrasa, která se napojuje na A2 a můžete s ní dojet do Klecánek a dále směrem na Kralupy nad Vltavou a Mělník. Celá trasa měří 31 km, ale nemusíte ji jet celou, můžete si vybrat jen některé úseky.

Popis celé trasy, včetně kilometrů

– Dolní Břežany – Jarov – 0 km

– Zbraslav, nádraží – 2,8 km

– Radotínský most (Pražský okruh) – 4,3 km

– Modřany, nádraží- 6,7 km

– Braník, odbočka (tram Pobřežní cesta) – 10,7 km

– Dvorce – 12,3 km

– Podolí, bazén (Veslařský ostrov) – 13 km

– Vyšehradský tunel – 14,3 km (zúžené místo, povinnost vedení kola)

– Výtoň – 15,4 km

– Palackého náměstí – 15,7 km

– Mánes – 15,9 km (od Mánesa vede neznačená centrální část, podrobný popis níže)

– Staroměstská – 17,1 km

– Štefánikův most- 18,5 km

– Hlávkův most – 19,2 km

– Libeňský most – 21,7 km

– Libeň, ústí Rokytky – 22.2 km

– Povltavská x Bulovka – 23,2 km

– Trojský most – 24,9 km

– Trojská lávka – 26,4 km

– Troja, ZOO – 26,8 km

– přívoz P2 Podhoří (směr V Podbabě) – 28,3 km

– přívoz P1 Zámky (směr Sedlec) – 30,1 km

– ústí Čimického potoka a hranice Prahy – 31 km

– dále pokračuje jako cyklotrasa č. 7

Centrální část

Trasa je rozdělena na tři části, jižní centrální a severní. Nejproblematičtější část je centrální, trasa vede přímo centrem města, po velice rušných komunikacích a zde je více možností, jak trasu projet. Od Mánesu k náměstí Jana Palacha můžeme dojet buď cestou k Národnímu divadlu, Národní ulicí až v Jungmanovu náměstí, dále přes Staroměstské náměstí, Pařížskou ulicí (v protisměru) a u Čechova mostu se napojit na severní část A2. Nebo se celá trasa dá projet i touto náhradní: U Národního divadla přejeďte přes most Legií na levý břeh Vltavy a pokračujte po trase A1 přes Kampu a ulicemi Na Kampě a U lužického semináře. Přes Mánesův most se dostanete zpět na pravý břeh Vltavy, kde po chodníku na náměstí Jana Palacha sjedete na náplavku. Zde začíná severní část trasy A2.

Nejoblíbenější úsek

Nejsem zdatný cyklista, ale i já jezdím ráda touto trasou, resp. její severní částí. Obě hlavní cyklostezky tady vedou stejným směrem, ale každá po jiném břehu Vltavy. Preferuji pravý břeh Vltavy, cyklostezka je zde krásně upravená a vyhýbá se hlavním silničním tahům, takže je ideální pro rekreační jezdce, ideálně pro rodiny s dětmi.  Můj oblíbený úsek je Trója-Roztoky (Klecany). Do Tróji se dostanu za chvilku, přes park Stromovka. Tu mám totiž skoro za rohem a tak je pro mě i nájezd na tuto trasu příjemný, projedu rozkvetlým parkem, mostem přes Císařský ostrov, a za mostem začíná krásná trasa, podél jižního plotu ZOO. Tuto trasu, ale v opačném směru, tj. od přívozu v Podhoří do ZOO chodíme rádi i pěšky a tak se musíte připravit i na pěší a bruslaře, kteří se na této trase vyskytují. Trasa pokračuje po břehu Vltavy a vede vás  po příjemné rovné asfaltové stezce podél vody až do Klecan. Pokud bychom chtěli do Roztok, můžeme využít přívozu na levý břeh Vltavy a zpět z Roztok se vydat po trase A1. Podél řeky Roztockou ulicí až k Sedleckému přívozu, dále Podbabskou a Papírenskou ulicí. Tato trasa však vede cestou s poměrně rušnou automobilovou a autobusovou dopravou, tak většinou i pro cestu zpět volíme pravý břeh, ale nejedeme až do Stromovky, ale končíme již u přívozu v Podhoří. Na druhé straně nás autobus doveze zpět domů. Trasu zkracujeme, jezdí s námi i náš syn a pro něj je to výlet dostatečný, navíc jízdu přívozem miluje.

Aktuální omezení a uzavírky na trase A2 (duben 2017)

U Hiltonu: Z důvodu havarijního stavu terasy hotelu Hilton je uzavřen úsek trasy A2. Náhradní trasa povede po chodníku pod terasou po Rohanském nábřeží a bude vyznačena. Ve směru do centra je také možné využít cyklopruh na silnici.

 

 

 

Sdílejte se svými přáteli...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

O autorovi

Mohlo by vás zajímat